Озимий ріпак стабільно входить до топ-3 найбільш маржинальних, популярних культур в Україні. Переваги його вирощування:
висока прибутковість культури. На насіння озимого ріпаку завжди дають хорошу ціну за тонну;
стійкість до кліматичних умов. Озимий ріпак витримує заморозки, посуху;
стабільний попит. Озимий ріпак активно купують для експорту. З сировини виробляють харчову олію, шрот для корму тваринам, біодизель;
проста технологія вирощування. Культура виробництва озимого ріпаку на найвищому рівні в Україні. У нас достатньо фахівців, які підкажуть усі нюанси сівби, обробки олійної рослини.
Вибір насіння озимого ріпаку
Підбір посівного матеріалу озимого ріпаку проводять за критеріями:
виробник. Бренди із солідною репутацією, великим портфоліо часто пропонують варіанти для будь-яких кліматичних зон;
стійкість до грибкових захворювань, шкідників. Підбирають посівний матеріал з огляду на фітосанітарну обстановку у певному регіоні України;
потенціал урожайності та якість зерна (вміст олії, білка та інших речовин);
адаптація до посух, морозів, вилягання рослин, обсипання бобів;
сертифікація. Незалежно від походження (вітчизняного чи закордонного), важливо, щоб посівмат мав сертифікат якості. Документ підтверджує генетичну відповідність, технічні характеристики насіння, схожість.
Виробники озимого ріпаку
Серед виробників озимого ріпаку гарну репутацію мають:
Dekalb – це частина міжнародної корпорації Monsanto. Компанія особливу увагу приділяє виробництву насіння озимого ріпаку, біотехнологічних продуктів для сучасної технології вирощування.
Pioneer Hi-Bred International – відома американська компанія. З 1926 року виробник займається селекцією озимого ріпаку з високою врожайністю, стійкістю до хвороб, шкідників.
NPZ Україна (ТОВ "НВЦ Україна") - постачальник сучасних високоврожайних гібридів озимого ріпаку "Norddeutsche Pflanzenzucht Hans Georg Lembke KG". Гібриди, адаптовані до українських грунтів та клімату, демонструють високу стійкість до погодних умов.
Limagrain є одним із найбільших виробників насіння озимого ріпаку у світі. Компанія була заснована у Франції в 1965 році, і на сьогоднішній день має понад 10 000 співробітників у 56 країнах світу.
Кожна компанія пропонує кілька варіантів озимого ріпаку для будь-якої області України.
Рекомендації щодо посіву озимого ріпаку
Технологія вирощування ріпаку озимого починається з підготовки поля під посів. Сівообіг культури передбачає повторний висів посівмату не раніше, ніж через 4-5 років на тому ж полі. Найкращі попередники озимого ріпаку — зернові, соя та інші бобові, багаторічні кормові трави.
Перед посівом проводять класичну оранку на глибину 25-27 см із подальшим вирівнюванням поля. За 3-4 тижні до посіву проводять передпосівну культивацію на глибину 3-5 см з подальшим проходом котками.
Оптимальний термін сівби озимого ріпаку - з 25 серпня по 6 вересня. Культуру висівають сівалками з міжрядним інтервалом 12,5-15 см на глибину до 2 см. Оптимальна норма висіву – 120 см на 1 м кв.
Оптимальна температура для проростання та вегетації озимого ріпаку - +6 градусів. Посів у першій декаді вересня гарантує щонайменше 60 діб з оптимальним температурним режимом. До настання заморозків рослини мають сформувати 6-8 листків, наростити кореневу систему на глибину 2 м, мати діаметр кореневої шийки 8-12 мм.
Восени проводять підживлення посівів. На стадії 4 листів вносять по листку комплекс, який містить по 20% азоту та калію, по 10% фосфору та бору.
Після відновлення вегетації навесні проводять повторну обробку окремо азотними добривами по мерзло-талому грунті. Повторно вносять комплекс із бором, фосфором та калієм до початку формування квіткової стрілки.
При вирощуванні ріпаку озимого обов'язково застосовують регулятори росту. Вперше ретарданти вносять на стадії 3-5 листів для формування щільної розетки, широкої кореневої шийки. Повторно працюють препаратом навесні на етапі формування квітконосного пагона з метою профілактики вилягання, стимуляції розгалуження стебел.
Культура дуже чутлива до грибкових захворювань. Першу обробку фунгіцидами проводять на етапі 3-5 листків препаратами на основі тебуконазолу, пропіконазолу. На стадії формування квіткового пагона рослини часто уражаються фомозом, сірою гниллю. З метою захисту агрономи рекомендують обприскувати тебуконазолом, протиоконазолом, метконазолом та іншими фунгіцидами.
Рослинам потрібен захист від шкідників. Поласувати культурою не проти трипси, пильщики, різні хрестоцвіті блішки, великий ріпаковий потайнохоботник. Останній активізується вже наприкінці лютого-початку березня. Комасі достатньо температури +4, щоб почати відкладати яйця. Личинки жука вигризають пагони, провокують деформацію рослини, вилягання пагонів, їхню ламкість. Важливо проводити інсектицидну обробку в березні за середньодобових температур +4-6 градусів до початку яйцекладки.
Купівля насіння озимого ріпаку в інтернет магазині Grano
Купити насіння ріпаку озимого за готівку вітчизняного або закордонного походження рекомендуємо в аграрному інтернет-магазині Grano. Асортимент посівного матеріалу представлений сертифікованим посівматом, що гарантує гідну врожайність. Консультанти Grano допоможуть розрахувати кількість насіння, підібрати добрива, гербіциди та інші ЗЗР на весь період вирощування.
Посівний матеріал озимого ріпаку від виробника — саме те, що є основою високого врожаю культури, отже, і прибутку господарства.