Інтерес до вирощування ярого ріпаку в Україні поступово набирає обертів. Культурі під силу замінити в сівозміні соняшник. У порівнянні з останнім витрати на догляд за посівами в рази нижчі.
Чому ж фермерам варто купити посівмат ярого ріпаку та спробувати вирощувати цю культуру? На відміну від озимого ріпаку на ярому простіше боротися з бур'янами.
Вибір насіння
Перед замовленням насіння спочатку підбирають технологію: традиційна, CLEARFIELD чи гліфосат. Якщо на полі багато бур'янів або ділянку давно не обробляють, то краще зупинитися на сучасних гібридах зі стійкістю до хімікатів. Якщо ж культуру сіють на полях із гарною сівозміною, грамотною агротехнологією, то підійдуть і традиційні сорти.
Щодо селекції, то багато господарств роблять ставку на канадські та французькі сорти за рахунок покращеної морозостійкості. Сорти вітчизняної селекції переважають за адаптаційними властивостями, потенціалом урожайності на рівні 27-30 ц/га з показником олійності – 52%.
При підборі посівмату звертають увагу на:
● потенційну продуктивність;
● якість урожаю, а саме показник олійності;
● стійкість до вилягання;
● технологію вирощування;
● реакцію на терміни посіву;
● тривалість вегетаційного періоду;
● стійкість до холоду під час проростання;
● енергію зростання та дружність сходів;
● високі темпи стартового зростання.
Виробники
Замовити якісний посівний матеріал ярого ріпаку від виробника – завдання №1 перед стартом нового сезону. Поєднанням якості, надійної репутації, співвідношенням ціна-доступність відмінно зарекомендували себе:
1. BASF - іноземний бренд отримав популярність за селекційні роботи з соняшником та ріпаком. Окремий напрямок компанії - ярий ріпак. Гібрид Мірко КЛ розроблений під технологію "чисте поле" та відмінно адаптований до умов України.
2. Lembke - німецький бренд, відомий скрупульозним підходом, інноваційними рішеннями. У портфоліо компанії є насіння ярого ріпаку. Гібриди успішно пройшли польові випробування в умовах Німеччини та України, вирізняються зимостійкістю, врожайністю.
3. KWS. Понад 160 років селекціонери компанії створюють пластичні, високоврожайні гібриди зернових та олійних культур. Ярий ріпак займає гідне місце у продуктовому портфоліо бренду.
4. Limagrain (LG Seeds). Гібриди ярого ріпаку цієї компанії - чудове поєднання досвіду, селекційних досягнень для технології CLEARFIELD.
5. Maisadour semences – французький селекційний бренд. У продуктовому портфоліо представлені гібриди ярого ріпаку для різних кліматичних зон країни.
Підібрати та замовити насіння для посіву ярого ріпаку допоможуть консультанти аграрного інтернет-магазину Grano.
Рекомендації щодо посіву
Найкращі попередники - пшениця, бобові, пари. Категорично не рекомендується посів ріпаку після цукрових буряків. Ці рослини мають спільних шкідників, однакову сприйнятливість до хвороб.
Ярий ріпак - дуже волого-і теплолюбна рослина. У період витягування пагона, бутонізації та цвітіння кількість опадів має бути не меншою 300 мм. Сума активних температур для нормального врожаю становить щонайменше 1200-1400 °C.
Передпосівна підготовка включає оранку, культивацію. Посів проводять у першій половині квітня на глибину ґрунту 2-4 см. Посівмат обробляють стимуляторами росту, фунгіцидами, інсектицидами, мікродобривами та біологічними препаратами.
Залежно від технології , наявного в господарстві автопарку посів проводять з міжрядним інтервалом 15 см або широкорядним 45 см. Норма висіву посівмату ярого ріпаку становить 6-8 кг/га. Важливо не допустити утворення поверхневої кірки на ґрунті. Важливо не загущати посіви, адже ріпак — дуже світлолюбна рослина.
Ріпак починає проростати при температурі лише 2-3°C. Дружні сходи з'являються при прогріванні ґрунту до 10°C. Особливо чутливі рослини до заморозків на етапі сходів та утворення розетки. Короткочасне зниження температури до -5 °C здатне занапастити рослину.
При нестачі вологи в ґрунті після сівби озимого ріпаку поле прикочують кільчасто-шпоровими або гладкими водоналивними котками. При утворенні кірки через 2-5 днів після посіву проводять досходове боронування посівними боронами (СМП-0,6А). На широкорядних посівах проводять міжрядний обробіток. З падалицею зернових культур найкраще боротися на стадії утворення другого-третього листа за допомогою протизлакових гербіцидів. Багаторічні бур'яни прибирають за допомогою гербіцидів на основі сульфоніл-сечовинних компонентів.
У період сходів, інтенсивного зростання та при формуванні насіння, рослини озимого ріпаку пошкоджуються шкідниками. До них належать хрестоцвіті та ріпакові блішки, ріпаковий квіткоїд, капустяний стручковий комарик та інші шкідники. При виявленні шкідників вище за поріг шкідливості проводять обробіток посівів відповідними інсектицидами. Інсектицидний захист передпосівної обробки насіння діє до фази вегетації 3-4 справжніх листків. Найнебезпечніші комахи — ріпаковий квіткоїд, ріпакова блішка, капустяна міль. Для контролю за шкідниками на полях встановлюють спеціальні пастки жовтого кольору. За високого ступеня ураження поля проводять обробку інсектицидами.
Ріпак — ще той ненажера. Для одержання врожайності від 3 т/га необхідно внести 120-200 кг/га азотного добрива. Навесні внесення азоту проводять за 2-3 прийоми. До фази бутонізації вносять мікродобрива калію, бору, фосфору. Вперше азот вносять у кількості 60-80 кг/га до посіву. Другий раз удобрюють азотом по листу на стадії стеблування з розрахунку 40 кг/га. Застосування азотного добрива до інших фаз вегетації вважається економічно невиправданим. Фосфор необхідний для формування повноважних стручків. На сезон рослині потрібно 40-60 кг/га фосфору у вигляді комплексних добрив. Для високої олійності знадобиться бор, калій, сірка. Нестача сірки негативно впливає на стійкість до стресів рослини, стримує зростання куща. Для високої врожайності знадобиться внести 20-30 кг/га сірковмісних добрив. Калій прямо пропорційно впливає на кількість бутонів, відсоток запилення та вагу стручків. Тому за сезон вносять щонайменше 100-160 кг/га калію.
Збирання врожаю ярого ріпаку відбувається після десикації. Процедуру проводять на етапі побуріння 70% стручків на рослині з розрахунку 3 л/га десиканта
Переваги купівлі насіння ярого ріпаку на сайті Grano
Покупка посівного матеріалу ярого ріпаку від виробника – ось секрет врожайності культури у 2023 році. Аграрний інтернет-магазин Grano пропонує купівлю насіння за готівку за вигідною ціною як для невеликих покупців (ціна за кг), так і для великих господарств (ціна за тонну).